GenZlogo

Pandemia COVID-19 wywarła znaczący wpływ na regularne zapewnianie edukacji i szkoleń zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. W tak krytycznym czasie dostęp do edukacji okazał się bardziej niż kiedykolwiek kluczowy dla zapewnienia równych szans wśród uczniów ze wszystkich środowisk.

W ramach programu Erasmus + Zespół Szkół nr 6 rozpoczął realizację projektu „Gen Z – Remote Learning System to Boost Information Literacy and Digital Content Creation at School”. W projekcie biorą udział instytucje z Hiszpanii (Fundacio Llor i Associacio Verificat), Włoch (Pagella Politica i Archilabo Societa Cooperativa Sociale), Węgier (Kurt Alapitvany) oraz Portugalii (Real Academia de Portugal). Głównym celem projektu jest nabycie umiejętności wdrażania zdalnego nauczania oraz rozwijanie  kompetencji cyfrowych wśród nauczycieli.

Podczas spotkania projektowego, które odbyło się we Wrocławiu zaprezentowane zostały materiały dotyczące czytania lateralnego/bocznego oraz metodologia weryfikacji faktów w pracy z uczniami.

Po kilku miesiącach współpracy instytucje partnerskie przygotowały odpowiednie materiały do pracy z uczniami oraz zasugerowały pewne zalecenia. Zaangażowani w projekt nauczyciele przeprowadzą z uczniami Zespołu Szkół nr 6 serię praktycznych ćwiczeń sprawdzających ich zdolność do weryfikacji i oceny  informacji pozyskiwanych z Internetu.

SZKOLENIE

W dniach 5-8.07.2022 r. zorganizowano w Barcelonie szkolenie dla nauczycieli dotyczące dezinformacji oraz czytania lateralnego. Nauczyciele zapoznali się ze stroną Social Books Creator (www.cooperative-press.eu), którą wykorzystają podczas realizacji projektu oraz wzięli udział w warsztatach dotyczących tworzenia filmików na TikToku. Filmiki, które zostaną nakręcone przez uczniów, w przyszłości będą  wykorzystane do walki z dezinformacją.

SPOTKANIE PROJEKTOWE

W dniach 16-17.01.2023 r. zorganizowano w Barcelonie spotkanie projektowe dla nauczycieli podczas którego instytucje partnerskie zaprezentowały filmiki, które zostały nakręcone przez uczniów z wykorzystaniem Tik Toka. Partnerzy podsumowali dotychczasowe działania i uzgodnili dalsze działania.

TWORZYMY TIK TOKI

Podczas spotkań szkolnych w ramach projektu GEN Z uczniowie wybrali fake newsy i przygotowali krótkie filmiki na Tik Toku zgodnie z wytycznymi opracowanymi podczas spotkania projektowego w Barcelonie. (grudzień 2022)

Poniżej przedstawiamy trzy krótkie filmiki. Miłego oglądania 🙂

Film 1