DZIEŃ ŚWIĘTEGO MARCINA OD ROGALA SIĘ ZACZYNA

slide_1

11 listopada w Niemczech wspomina się Św. Marcina, patrona m. in. armii, rycerzy, dzieci, podróżujących i żebraków. Św. Marcin żył w IV wieku. Za młodu był rzymskim legionistą, lecz po przyjęciu chrztu porzucił służbę wojskową. Następnie przez szereg lat prowadził pustelniczy tryb życia, skupiając wokół siebie kilkudziesięciu innych mnichów. Wkrótce został ogłoszony biskupem z Tours.

20151116_084258

W potocznej świadomości zasłynął jednak przede wszystkim swoim szczodrym gestem – legenda głosi, że Marcin jeszcze jako żołnierz w pewną mroźną noc spotkał na drodze przemarzniętego żebraka, który poprosił go o pomoc. Marcin rozciął swój czerwony płaszcz i oddał pół szaty żebrzącemu. W noc po tym wydarzeniu Marcinowi miał ukazać się Jezus, mówiąc, że to On podał się za biedaka.

Uczniowie klas gimnazjalnych naszej szkoły postanowili przybliżyć to wydarzenie i samodzielnie wykonali lampiony i latarenki, które są symbolem pochodów odbywających się w Niemczech wieczorem przed dniem Św. Marcina. Przygotowali plakaty oraz prezentacje multimedialne, w których przedstawili zwyczaje związane z obchodami tego święta w różnych krajach.