Relacja z pobytu w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”

IMG_0028

W dniach od 17 do 21 listopada 2014r. uczniowie Gimnazjum 54 wzięli udział w unikatowym programie zajęć wyjazdowych w Centrum Japońskich Sportów i Sztuk Walki „Dojo – Stara Wieś”, które  leży w sercu Przedborskiego Parku Krajobrazowego.   Program odwołuje się do najważniejszych projektów społeczno- kulturalnych, sportowych i edukacyjnych realizowanych we Wrocławiu:

•             Europejskiej Stolicy Kultury 2016

•             The World Games 2017

•             Destination Imagination.

Byliśmy w największym na świecie DOJO – Centrum Karate Tradycyjnego w Polsce zbudowanego zgodnie z japońską tradycją, która wymaga  określonych zachowań  i przestrzegania zasad. Mieszkaliśmy w domkach, które zgodnie z japońską kulturą zapewniły nam wygodę, ciszę
i bliskość przyrody.
Kulturę japońską przybliżyła gimnazjalistom rodowita Japonka. Młodzież poznała japońską kaligrafię, malowała lampiony, zrobiła 1107 żurawi „na szczęście” w technice orgiami, nauczyła się śpiewać kolędę w języku japońskim.

Kluczowe były jednak zajęcia sportowe. Młodzież zapoznała się z filozofią karate, brała udział
w treningach karate tradycyjnego i sztuki samoobrony. Niektóre treningi prowadził Łukasz Wójcik tegoroczny Mistrz Świata, sześciokrotny Mistrz Europy, zdobywca Pucharu Świata i Pucharu Europy
w karate tradycyjnym.

Oczywiście uprawialiśmy również inne sporty: kometkę, strzelanie z łuku, frisbee, poznaliśmy zasady gry w bule – tradycyjnej francuskiej gry towarzyskiej z elementami zręcznościowymi.

Ważnym elementem pobytu były warsztaty muzyczne w ramach projektu Muzyka Młodego Wrocławia. Uczniowie wzięli udział w przygotowaniach do Wrocławskiej Tamborrady – święta
San Sebastian, miasta które jest naszym partnerem – Europejską Stolicą Kultury 2016.

Młodzież uczyła się „Marszu San Sebastian” w języku baskijskim oraz grała zgodnie z baskijską tradycją, na 20 werblach i 20 beczkach pod kierunkiem zawodowego dyrygenta i chórmistrza.

Pobyt był bardzo udany, pełen wrażeń i nowych doświadczeń. Pokazał wiele możliwości wartościowego wykorzystania talentów uczniów, mobilizując do osobistego rozwoju.
Zapraszamy do galerii, mamy dla Was naprawdę dużo zdjęć i filmów: https://zs6.wroc.pl/galeria/