JAK RZUCIĆ PALENIE (SUGESTIE DLA MŁODZIEŻY I RODZICÓW)
Naturalną rzeczą jest, że każdy człowiek chce się czuć dobrze i odczuwać przyjemność. Warto pamiętać, że taki stan można osiągnąć również bez wdychania dymu papierosowego.
Palenie papierosów jest chemicznym sposobem radzenia sobie z tzw. sytuacją trudną (problemem). Błędne koło palacza może wyglądać tak: PROBLEM -> NAPIĘCIE I STRES -> ZAPALENIE PAPIEROSA W CELU ROZŁADOWANIA NAPIĘCIA -> WYRZUTY SUMIENIA (z powodu np. szkodliwości palenia, marnowania pieniędzy, złamania postanowienia itp.) -> OBNIŻENIE POCZUCIE WŁASNEJ WARTOŚCI -> KOLEJNE NAPIĘCIA I STRES.
Zaprzestanie palenia jest rzeczą trudną, ale możliwą. Sukces zależy przede wszystkim od tego, jak silną motywację do zerwania z nałogiem ma osoba uzależniona. Musi to być motywacja wewnętrzna, własna osoby palącej. Pojawia się wtedy, gdy straty z powodu palenia stają się większe niż korzyści. Powody chęci zerwania z nałogiem mogą być różne – zdrowotne, estetyczne, finansowe, troska o bliskich, chęć uniezależnienia się. Przed przystąpieniem do działania należy odpowiedzieć sobie na pytanie DLACZEGO?
Jeśli masz mocne powody, dla których chcesz przestać palić – do dzieła!
JAK PRZESTAĆ PALIĆ?
- zdecyduj, że przestajesz palić i zrób to od razu
- bądź zajęty przez pierwsze kilka dni – to pozwoli Ci je przetrwać
- wyrzuć to, co kojarzy się z paleniem – zapalniczki, popielniczki, zapałki, papierosy(!)
- pij dużo wody, popijaj w trakcie codziennych czynności (woda przyspiesza odtruwanie organizmu)
- nie wykorzystuj sytuacji problemowych lub specjalnych okazji jako wymówek by pozwolić sobie na zapalenie jednego papierosa – skoro mogłeś zapalić jednego, dlaczego nie kolejnego?
- wymyśl drobne sposoby dostarczania sobie przyjemności w sytuacjach stresowych – spacer, drobny zakup, kawa w kawiarni, wyjście do kina, spotkanie z przyjacielem, długa kąpiel, wieczór z książką, dobry film. Ostrożnie ze słodyczami.
- bądź aktywny fizycznie w jakiejkolwiek formie – ruch poprawia samopoczucie psychiczne
JEŚLI NIE UDAŁO SIĘ ZA PIERWSZYM RAZEM – NIE ZRAŻAJ SIĘ. Potraktuj to jako doświadczenie, wyciągnij wnioski i podejmuj kolejne próby.
Psycholog Iwona Migdał